# PXA921/10/S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PXA921/10/S
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pxa921-10-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pxa921-10-s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/46/58/3746581-708-1392-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.551" ~ 0.866" (14.00mm ~ 22.00mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Nickel
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Features:** Backshell, Cable Clamp, UV Resistant
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 10 (Power)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C