# PX0931/10/S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PX0931/10/S
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/px0931-10-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/px0931-10-s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/33/50/3733502-708-1383-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.276" ~ 0.512" (7.00mm ~ 13.00mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Nickel
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Features:** UV Resistant
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Feature:** Bulkhead
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 10 (Power)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C