# PX0718/4/15/ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PX0718/4/15/ST
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/px0718-4-15-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/px0718-4-15-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** cULus
- **Connector Style:** IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3 per connection (5)
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 32.50mm x 127.30mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC