# PX0717/7/15/ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PX0717/7/15/ST
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/px0717-7-15-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/px0717-7-15-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** cULus
- **Connector Style:** IEC 320-2-2/F
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3 per connection (7)
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 32.50mm x 168.50mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)
- **Termination:** Solder Tabs
- **Voltage Rating:** 250VAC