# PX0714/3/15/28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PX0714/3/15/28
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/px0714-3-15-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/px0714-3-15-28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CSA, DEMKO, FIMKO, NEMKO, S+ MARK, SEMKO, UL, VDE
- **Connector Style:** IEC 320-2-2/F
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3 per connection (3)
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 32.51mm x 72.40mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)