# PX0695/15/63
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PX0695/15/63
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/px0695-15-63
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/px0695-15-63#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/23/61/2723618-708-1355-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UL, VDE
- **Connector Style:** IEC 320-2-2/F
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC