# PX0596/48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PX0596/48
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/px0596-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/px0596-48#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/27/56/2727565-708-1346-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UL, VDE
- **Connector Style:** IEC 320-C20
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades
- **Current Rating:** 16A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
- **Termination:** Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC