# PWRACAWALL16V1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWRACAWALL16V1A
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwracawall16v1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwracawall16v1a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1A
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Power (Watts):** 16 W
- **Region Utilized:** North America
- **Voltage:** 16V