# PWR3014W10R0JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWR3014W10R0JE
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwr3014w10r0je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwr3014w10r0je#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PW/R3/01/PWR3014W10R0JEDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.203" (5.15mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.295" L x 0.138" W (7.50mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** 3014
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%