# PWR2010WR500JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWR2010WR500JE
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwr2010wr500je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwr2010wr500je#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PW/R2/01/PWR2010W5R00JEDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.148" (3.76mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 500 mΩ
- **Size:** 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±90ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%