# PWN10VEE24AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWN10VEE24AA
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwn10vee24aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwn10vee24aa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/16/16/11161658-P14345-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.079" (2.00mm)
- **Function:** Standard
- **Length:** 0.445" (11.30mm)
- **Motor Type:** Brushed
- **Mounting Hole Spacing:** 0.488" (12.40mm)
- **RPM:** 11139 RPM
- **Size:** Round - 0.803" Dia (20.40mm)
- **Termination Style:** Solder Tab
- **Torque:** 0.277 / 1.96
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 24VDC