# PWCD-L520PC19-20A-08F-BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-L520PC19-20A-08F-BLK
- **Manufacturer:** Unirise USA
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-l520pc19-20a-08f-blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-l520pc19-20a-08f-blk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA L5-20P
- **2nd Connector:** IEC 320-C20
- **Approval Agency Marking:** cUL, UL
- **Approved Countries:** Canada, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Features:** Locking
- **Length:** 8.00' (2.44m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 12 AWG