# PWCD-C19C20-20A-10F-RED
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-C19C20-20A-10F-RED
- **Manufacturer:** Unirise USA
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-c19c20-20a-10f-red
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-c19c20-20a-10f-red#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C19
- **2nd Connector:** IEC 320-C20
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Red
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Length:** 10.00' (3.05m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250V
- **Wire Gauge:** 12 AWG