# PWCD-C13X2C14-13A-01F-BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-C13X2C14-13A-01F-BLK
- **Manufacturer:** Unirise USA
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-c13x2c14-13a-01f-blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-c13x2c14-13a-01f-blk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C13 (2)
- **2nd Connector:** IEC 320-C14
- **Approval Agency Marking:** CSA, cUL, UL
- **Approved Countries:** Canada, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 1.00' (304.8mm)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250V
- **Wire Gauge:** 16 AWG