# PWCD-C13C14-13A-15F-BLK-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-C13C14-13A-15F-BLK-E
- **Manufacturer:** Unirise USA
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-c13c14-13a-15f-blk-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-c13c14-13a-15f-blk-e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C13
- **2nd Connector:** IEC 320-C14
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 15.00' (4.57m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250V
- **Wire Gauge:** 16 AWG