# PWCD-515PC13-10A-02F-GRN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-515PC13-10A-02F-GRN
- **Manufacturer:** Unirise USA
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-515pc13-10a-02f-grn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-515pc13-10a-02f-grn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Green
- **Cord Type:** SVT
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Length:** 2.00' (609.6mm)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 18 AWG