# PWCD-515P515R-15A-25F-BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-515P515R-15A-25F-BLK
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-515p515r-15a-25f-blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-515p515r-15a-25f-blk#rfq
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** NEMA 5-15R
- **Approval Agency Marking:** cUL, UL
- **Approved Countries:** Canada, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJTW
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Length:** 25.00' (7.62m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 14 AWG