# PWCD-515P515R-13A-06F-BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PWCD-515P515R-13A-06F-BLK
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-515p515r-13a-06f-blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pwcd-515p515r-13a-06f-blk#rfq
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** NEMA 5-15R
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 6.00' (1.83m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 16 AWG