# PVZ2A504A01R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVZ2A504A01R00
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvz2a504a01r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvz2a504a01r00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/20/490-2031-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/20/490-2031-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 500 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Rectangular - 0.087" x 0.083" Face (2.20mm x 2.10mm)
- **Temperature Coefficient:** ±500ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing, 90° Bend
- **Tolerance:** ±30%