# PVG5H502A01R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVG5H502A01R00
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvg5h502a01r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvg5h502a01r00#rfq
- **Number of Turns:** 11
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.189" x 0.146" Face (4.80mm x 3.70mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%