# PVG3A503A01R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVG3A503A01R00
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvg3a503a01r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvg3a503a01r00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/26/490-2651-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/26/490-2651-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%