# PVC6G252C01B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVC6G252C01B00
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvc6g252c01b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvc6g252c01b00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/07/71/12077168-490-2114-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 2.5 kΩ
- **Resistive Material:** Ceramic
- **Size:** Rectangular - 0.315" x 0.272" Face (8.00mm x 6.90mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%