# PVC16222
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVC16222
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvc16222
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvc16222#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Lead Spacing:** 0.969" (24.60mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.421" Dia x 1.252" L (10.70mm x 31.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)