# PVC12122
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVC12122
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvc12122
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvc12122#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Lead Spacing:** 1.343" (34.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.598" Dia x 1.650" L (15.20mm x 41.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)