# PVC10256
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVC10256
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvc10256
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvc10256#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Lead Spacing:** 0.689" (17.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.429" Dia x 0.902" L (10.90mm x 22.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)