# PVC10218
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVC10218
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pvc10218
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pvc10218#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Lead Spacing:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.350" Dia x 0.701" L (8.90mm x 17.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)