# PVA2A332A01R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PVA2A332A01R00
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pva2a332a01r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pva2a332a01r00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 3.3 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.108" x 0.087" Face (2.75mm x 2.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±25%