# PV4F2B011-341
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PV4F2B011-341
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pv4f2b011-341
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pv4f2b011-341#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 2A (DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Blue
- **Illumination Voltage (Nominal):** 2.8 VDC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 19.00mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Anti-Vandal, Illuminated
- **Voltage Rating:** 24 V