# PV37X502A01B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PV37X502A01B00
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pv37x502a01b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pv37x502a01b00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.264" x 0.157" Face (6.70mm x 4.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%