# PV36W503A01B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PV36W503A01B00
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pv36w503a01b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pv36w503a01b00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/09/12060994-490-2875-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%