# PUP90N3-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PUP90N3-18
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pup90n3-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pup90n3-18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, GS, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.88A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 90 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.52" L x 2.56" W x 1.00" H (140.1mm x 65.1mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 48V