# PUP15N3-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PUP15N3-10
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pup15n3-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pup15n3-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, GS, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 15 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.70" L x 1.51" W x 1.17" H (94.0mm x 38.4mm x 29.7mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 5V