# PUP150N3-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PUP150N3-14
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pup150n3-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pup150n3-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, GS, TUV
- **Cord Length:** 70.9" (1.80m)
- **Current:** 6.25A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.96" L x 2.98" W x 1.00" H (151.4mm x 75.7mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 24V