# PUN-H-10X1,5-SW-300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PUN-H-10X1,5-SW-300
- **Manufacturer:** Festo Corporation
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Tubing, Hose, Piping
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pun-h-10x1-5-sw-300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pun-h-10x1-5-sw-300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/-S/W-/25-SW-400-DS-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bend Radius (Flow):** 2.047" (52.00mm)
- **Color:** Black
- **Fluid Type:** Compressed Air, Water
- **Inner Diameter:** 0.276" (7.00mm)
- **Length:** Enter Number of Meters in Order Quantity
- **Material:** Thermoplastic Polyurethane (TPE-U)
- **Minimum Bend Radius:** 1.102" (28.00mm)
- **Operating Pressure:** -14 ~ 145PSI (-1 ~ 10 bar)
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 60°C
- **Outer Diameter:** 0.394" (10.00mm)