# PUMD10/ZLH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PUMD10/ZLH
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pumd10-zlh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pumd10-zlh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 100 @ 10mA, 5V
- **Frequency:** 230MHz, 180MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 300mW
- **Resistor:** 47kΩ
- **Supplier Device Package:** 6-TSSOP
- **Transistor Type:** 1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual)
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 100mV @ 250µA, 5mA
- **Voltage:** 50V