# PTZTFTE256.8B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTZTFTE256.8B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptztfte256-8b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptztfte256-8b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/A3/0L/RSA30LDDTE25DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 µA @ 3.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 6 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDS
- **Tolerance:** ±6.62%
- **Voltage:** 6.8 V