# PTZTFTE255.6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTZTFTE255.6B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptztfte255-6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptztfte255-6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 µA @ 1.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 8 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDS
- **Tolerance:** ±6.25%
- **Voltage:** 5.6 V