# PTZTE253.6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTZTE253.6B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptzte253-6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptzte253-6b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/A3/0L/RSA30LDDTE25DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 µA @ 1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 15 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDS
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 3.6 V