# PTVA035002EV-V1-R250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTVA035002EV-V1-R250
- **Manufacturer:** WOLFSPEED
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptva035002ev-v1-r250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptva035002ev-v1-r250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Dual, Common Source
- **Current:** 500 mA
- **Current Rating (Amps):** 10µA
- **Frequency:** 390MHz ~ 450MHz
- **Gain:** 18dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 500W
- **Supplier Device Package:** H-36275-4
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 50 V