# PTS645SL95
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTS645SL95
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pts645sl95
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pts645sl95#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/88/15268840-CKN9078-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 9.50mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 130gf
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Outline:** 6.00mm x 6.00mm