# PTS645SJL73
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTS645SJL73
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pts645sjl73
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pts645sjl73#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 7.30mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Plunger for Cap
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 130gf
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Outline:** 6.00mm x 6.00mm