# PTS60-12L-103A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTS60-12L-103A2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pts60-12l-103a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pts60-12l-103a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Dual
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** Rectangular - 3.642" L x 0.512" W x 1.524" H (92.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 60mm