# PTS540JM035SMTRLFS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTS540JM035SMTRLFS
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pts540jm035smtrlfs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pts540jm035smtrlfs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CK/N1/08/CKN10809DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 0.35mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Flush
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Force:** 160gf
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Outline:** 3.70mm x 3.70mm