# PTS525SM15SMTR2 LFS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTS525SM15SMTR2 LFS
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pts525sm15smtr2-lfs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pts525sm15smtr2-lfs#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CK/N9/10/CKN9104DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CK/N9/10/CKN9104DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 1.50mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.02A @ 15VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Force:** 160gf
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline:** 5.25mm x 5.25mm