Part Number: PTS125SJM73-2LFS Manufacturer: C&K Category: Switches Subcategory: Tactile Switches Product URL: https://distyparts.com/product/pts125sjm73-2lfs RFQ URL: https://distyparts.com/product/pts125sjm73-2lfs#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/8-/PT/108-PTS125SM43SMTR21MLFSDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/27/22/15272243-CKN9141-ND.jpg Summary: PTS125SJM73-2LFS is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by C&K and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PTS125SJM73-2LFS is a tactile switches from C&K. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actuator Height off PCB, Vertical: 7.30mm Actuator Orientation: Top Actuated Actuator Type: Plunger for Cap Circuit: SPST-NO Contact Rating @ Voltage: 0.05A @ 12VDC Illumination: Non-Illuminated Mounting Type: Through Hole Operating Force: 160gf Operating Temperature: -40°C ~ 60°C Outline: 12.00mm x 12.00mm Switch Function: Off-Mom Termination Style: PC Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/c-k Category Page: https://distyparts.com/category/switches/tactile-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/pts125sjm73-2lfs