# PTS125SJM73-2LFS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTS125SJM73-2LFS
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pts125sjm73-2lfs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pts125sjm73-2lfs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/27/22/15272243-CKN9141-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 7.30mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Plunger for Cap
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 160gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Outline:** 12.00mm x 12.00mm