# PTL60-GD02-104B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTL60-GD02-104B2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptl60-gd02-104b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptl60-gd02-104b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard, LED
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 200mW
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 60mm