# PTL30-15RG-103B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTL30-15RG-103B1
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptl30-15rg-103b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptl30-15rg-103b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard, LED
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 30mm