# PTH902-035K-103B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTH902-035K-103B1
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pth902-035k-103b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pth902-035k-103b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm), 0.315" (8.00mm)
- **Actuator Length:** 1.378" (35.00mm)
- **Actuator Type:** Knurled and Slotted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** Rotary, SPST
- **Bushing Thread:** M9 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 2
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** PC Pins, Board Locks
- **Tolerance:** ±20%