# PTFA211801E-V5-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTFA211801E-V5-R0
- **Manufacturer:** WOLFSPEED
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptfa211801e-v5-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptfa211801e-v5-r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2 A
- **Current Rating (Amps):** 10µA
- **Frequency:** 2.11GHz ~ 2.17GHz
- **Gain:** 15.5dB
- **Power:** 180W
- **Supplier Device Package:** H-36260-2
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 28 V